Akvaryumların Vazgeçilmezi Japon Balıkları

Japon balığı akvaryum ile özdeşleşmiş bir balık türü ve çoğu kişinin aklına akvaryum balığı denilince önce bu sevimli balıklar geliyor.  Ülkemizde her ne kadar en çok beslenen akvaryum balıkları olsalar da aslında çoğumuz bu balıklar hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz. Hatta halk arasında Japon balıkları hakkında bazı yanlış inanışlar sıklıkla dile getiriliyor. Haydi, hep birlikte akvaryumların vazgeçilmezi Japon balıklarını yakından tanıyalım.

Akvaryumların Vazgeçilmezi Japon Balıklarını Daha Yakından Tanıyalım

Akvaryumların Vazgeçilmezi Japon Balıkları

Akvaryumların Vazgeçilmezi Japon Balıkları

Bu balıklara yalnızca ülkemizde “Japon balığı” deniliyor

Yazımıza Japon balıkları hakkında en ilginç bilgilerden biri ile başlayalım, bu balıkların ismi Çinli altın balık ve tüm dünyada bu isimle biliniyorlar, sadece ülkemizde Japon balığı olarak adlandırılıyorlar.

Her balıkla anlaşamazlar

Japon balıkları ile ilgili yanlış kanılardan biri bu balıkların akvaryumlarda her tür balık ile uyumlu yaşayacağı inancı. Oysaki Japon balıkları bu kanının aksine çok da barışçıl balıklar değillerdir ve her balık türüyle anlaşamazlar, hatta kendilerinden küçük balıkları yemeye de kalkışabilirler. Bu sebeplerle en uygun olanı Japon balıklarının kendi türleri ile birlikte bakılmasıdır.

Japon balıklarının hafızası 3 saniyedir efsanesi

Hemen herkesin hayatı boyunca defalarca duyduğu bir iddiadır Japon balıklarının hafızasının 3 saniye olduğu, ancak bu iddianın gerçekle uzaktan yakından ilgisi bulunmuyor. Japon balıklarının hafızası 5 hatta 6 ay, üstelik bu sevimli balıklar sahiplerini de tanıyabiliyorlar. Japon balıkları zamanla ele alıştırılabilip okşanabiliyor, ancak bu pek de makul bir davranış değil çünkü pulları zarar görebilir.

Japon balıklarına akvaryumda bakmak en doğrusu

Japon balığı bakımı konusunda yapılan en önemli yanlışlardan biri bu balıklara fanusta bakmak. Aslında fanus Japon balıkları için kesinlikle uygun bir yaşam alanı değil, bu balıklara akvaryumda bakmak sağlıklı ve uzun bir ömür sürdürebilmelerinin olmazsa olmaz koşulu. Bu arada uzun yaşamak demişken Japon balıkları gerçekten uzun yaşayabiliyor, bilinen en yaşlı Japon balığı tam 44 sene yaşamış.

Japon balıkları sebze sever

Japon balığınızı beslerken arada sırada brokoli, ıspanak gibi sebzeleri sadece suda yani tuzsuz şekilde haşlayarak verebilirsiniz, emin olun bu çok hoşuna gidecektir.

Bir Yanıt Bırak