Akvaryumun Gözdesi Discuslar

Akvaryumun Gözdesi Discuslar Bilimsel ismi ile Symphysodon olarak bilinen discus balığının özellikleri, bakımı, su kalitesi, yem kalitesi, akvaryum tercihi ve discusların hangi balıklarla yaşamına devam edeceği konusunda sorulara yanıtını makalemizde bulabilirsiniz.

Discus Balığı Özellikleri Nelerdir?

Akvaryumun Gözdesi Discuslar

Akvaryumun Gözdesi Discuslar

Bilimsel ismi ile Symphysodon olarak bilinen discus balığının özellikleri;

Bu balık türünün doğal yaşam alanı Güney Amerika ve Amazon ormanlarıdır. Bu tür, Cichlidae familyasına mensuptur.

Discus balıklarının boyları genel olarak en fazla 15 santimetre olmaktadır.

Discus balıklarının bakımları orta zorluktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta; özelliği gereği su değerlerini sabit tutmak için sık sık su değişimi yapılması son derece önemlidir.

Balığın karakteristik özelliklerine bakıldığında genel olarak barışçıl olduklarını belirtmek gerek. Dolayısıyla sakin oldukları bilinmektedir. Sadece üreme zamanlarında bölgecileşmektedir.

Yumurtalarını dizerek üreme gerçekleştirirler.

Ortalama ömür açısından; bakımı iyi yapılır ve her konuda dikkatli olunursa 10 sene yaşayabilirler.

Discuslar etçildirler. Canlı ya da donmuş yemleri tercih etmektedirler. Bunun yanı sıra; hazır olan discus yemi yiyerek de beslenebilirler. Elbette, balığın sağlıklı beslenmesi açısından yemleri çeşitlendirmekte fayda vardır. Sürekli aynı yemle beslemek hastalıklara neden olabilir. Söz gelimi; kan kurdu, beyaz kurtçuk ya da artemia verilebilir. Bu noktada önemli bir husus gözden kaçmamalıdır. Zira, canlı yemler parazit taşırlar. Discus balıkları yavaş yem yerler, beslenmeleri oldukça yavaştır. Dolayısıyla eğer discus balığı karma akvaryumda yaşıyor ise balığın yeterince beslendiğinden emin olunmalıdır. Diğer balıklar daha çabuk yem yedikleri için discuslar aç kalabilir.

Bakımı Nasıl Olur?

En dikkat çekici tropik balıklardan biri olan discus balıklarının bakımı itina istemektedir. Akvaryum temizliği düzenli olarak ve aksatılmadan yapılmalıdır. Yeni alınan discus balığı parazit ve bakteri gibi tehlikeli hastalıklardan korumak için onu ayrı bir akvaryumda 1 ya da 2 hafta kadar bekletilmelidir. Bu süre sonunda balıkta bir hastalık yoksa o zaman diğer balıkların bulunduğu akvaryuma alınabilir. Su sıcaklığı kontrol altında tutulmalıdır. Bunu kontrol altına almanın en kolay yolu kaliteli bir akvaryum ısıtıcısı edinmektir. Suyun temiz kalabilmesi için akvaryum filtresi kullanılması gerekir. Aynı zamanda akvaryumda doğru aydınlatma son derece önemli. Aydınlatmanın çok güçlü olmaması önemlidir.

Su Kalitesi

Discus balığının bakımında en önemli hususların başında suyun kalitesi gelmektedir. Yüksek nitrit ve amonyak miktarına karşı dayanıklılığı en az olan balık türüdür. Eğer; bu özelliklere sahip bir ortamda yaşarsa belli bir süre sonra yüzgeçleri büzülmeye, rengi solmaya başlar. İştahını kaybeder. Başı aşağıya bakacak şekilde bir noktada hareketsiz kalır. Tüm bunlar göz önüne alındığında balığın kalacağı akvaryumun suyunda hiç amonyak bulunmamalıdır. Suyun nitrit miktarı maksimum 0.3 ppm olmalıdır. Bununla beraber; su sıcaklığına ve pH değerine dikkat edilmesi gerekir. Bu balıklar için en ideal pH değeri, 6.5 ile 6.8 arasında olmalıdır. Suyun sıcaklığı ise en fazla 30, en düşük 27 santigrat derece olması gerekir. Suyun sıcaklığının 27 derecenin altına düşmesi hastalığa sebebiyet verebilir.

Yem Kalitesi

Discuslar yem konusunda çok seçici değillerdir. Seçici olmadıkları için sadece pelet ya da kuru balık yemleri ile beslenmeleri de uygun değildir. Bu şekilde beslenerek yaşayabilirler. Ancak; renkleri solar ve üremezler. Dolayısıyla ek besinlerle takviye yapılması gerekir. Beslenme özelliklerine bahsedilenlerin yanı sıra toprak solucanı, karides gibi canlı yemler de verilebilir. Karides verilecekse karidesin iyi yıkanması ve doğranması gerekir.

Akvaryumu Nasıl Olmalıdır?

Akvaryumun yer seçimi de son derece önemli. Günde en az 1 ya da 2 saat güneş alan bir yer seçilmesi gerekir. Böylece balık daha sağlıklı olacak ve daha canlı renklere sahip olacaktır. Elbette, çok fazla güneş yosun sorununa yol açar. Bu durumu dengelemek gerekir. Akvaryumlar genelde ağaç kökü ya da taban malzemesi gibi dekorlarla süslenmektedirler. Ancak; bu dekorların kimyasal içerdiği unutulmamalıdır. Eğer bu dekor malzemeleri kullanılmazsa kimyasallardan sakınılmış olur. Akvaryuma dekor için bitki tercih edilebilir. Hem zararı yoktur hem de göz zevki için ideal bir seçimdir. Bu balık türü kendini güvende hissetmek ister. Bu nedenle sakin bir alana konulması doğru olacaktır. Akvaryum en az 200 litre hacminde ve 50 cm yüksekliğinde olması önerilmektedir.

Hangi Balıklarla Yaşar?

Son derece barışçıl bir balık olmasına karşın discuslarla aynı akvaryumda yaşayacak balık türleri sınırlıdır. Daha çok küçük boyutta ve barışçıl balık türleri ile aynı akvaryumda yaşayabilirler. Kardinal tetra, çöpçü balığı gibi balıklarla bir arada yaşayabilir.

Bir Yanıt Bırak