Beta Balıklarının İlginç Özellikleri

Halk arasında çok sinirli ve kavgacı insanlara “Beta balığı gibisin” dendiğini mutlaka herkes duymuştur, aslında bu deyiş pek de yersiz değil zira Beta balığının diğer ismi kavgacı Siyam balığı. Sahip oldukları çarpıcı renkler ile akvaryum balıkları arasında hatırı sayılır bir popülerliğe sahip olan beta balıkları ilginç özellikleri ile de dikkat çekiyor.

Beta Balıklarının İlginç Özellikleri Nelerdir?

Beta Balıklarının İlginç Özellikleri

Beta Balıklarının İlginç Özellikleri

Beta ismi 70 tür balığı kapsıyor

Beta isminin tek bir balık türüne ait olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz zira beta ismi tam 70 balık türünü kapsıyor.

Beta balıkları bölgecidir

Beta balıklarının kavgacı Siyam balığı olarak adlandırılmasının altında yatan neden bu balıkların bölgeci olmasıdır. Beta balıkları, ama özellikle de erkek beta balıkları bölgecidir ve kendi bölgelerine giren diğer erkek betalara saldırırlar, bu saldırıların sonucu kimi zaman ölüm olabilir. Dişi beta balıklarıysa birlikte yaşayabilirler. Erkek beta balıkları diğer erkek beta balıklarına saldırırken başka türlerde erkek balıklarla birlikte yaşayabilirler.

Beta balıkları hepçildir

Bu renkli balıklar omnivor yani hepçildir. Beta balıkları doğada algler yani su yosunlarının yanı sıra su yüzeyinde toplanan böcek, sinek gibi hayvanları da yiyebilirler.

Beta balıklarının farklı kuyruk şekilleri vardır

Bugün beta balığı dünyanın en popüler akvaryum balıkları arasında yer alıyorsa bunun tek sebebi bu balıkların çarpıcı renkleri değil, bu renklerin yanı sıra beta balıklarının kuyrukları da inanılmaz estetik bir görünüme sahip olmalarında önemli rol oynuyor. Tül kuyruk, tarak kuyruk, maça kuyruk, taç kuyruk gibi isimlerle anılan farklı kuyruk şekilleri bu balıkları çok daha çekici birer akvaryum balığı haline getiriyor.

Beta balıkları çok akıldır

İşte geldik betaların insanları büyüleyen en önemli özelliklerinden birine, bu küçük balıklar çok akıldır. Betalar sahiplerini tanımayı, parmağını takip etmeyi, hatta suyun içinde bir topu hedefe doğru itmeyi dahi öğrenebilirler. Betaların insanlarla kurabildiği bu akla dayalı ilişki onların en çok tercih edilen akvaryum balıklarından biri olmasını sağlıyor.

Yabani betalar kahverengi ve yeşil renklerdedir

Akvaryumlarda gördüğümüz rengârenk beta balıkları seçici üreme yoluyla elde edilmiştir. Vahşi betalarda donuk bir kahverengi ya da yeşil renklerdedir.

Bir Yanıt Bırak