Çiklit Balığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Akvaryum dünyasının en popüler elemanlarından biri olan çiklit balığı sahip olduğu birçok özellik ile aslında şaşırtıcı bir canlı. Ülkemizde çiklet balığı şeklinde telaffuz edilse de doğru ismi çiklit olan bu güzel balıkları daha yakından tanımaya ne dersiniz? İşte çiklit balığı hakkında bilmeniz gerekenler.

Çiklit Balığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çiklit Balığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çiklit Balığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Anavatanı Güney Amerika ve Afrika

Bilimsel ismi Steatocranus olan Çiklit balığının anavatanı Güney Amerika ve Afrika’da bulunan tatlı sular. Buralardaki sulardan çıkıp dünyaya yayılmış durumda ve bugün dünyanın her köşesindeki akvaryumlarda çiklit balıkları görebilmek mümkün.

Binlerce türü var

Bu muhteşem tatlı su balıklarının 2000-3000 kadar türü olduğu düşünülüyor. Çiklit balığı türleri arasında nesli tükenmiş olanlar da bulunuyor. Bu balığın en az 1650 tanesi bilimsel olarak tanımlanmış durumda. Birçok türünse ne yazık ki hiç keşfedilemeden neslinin tükendiğine inanılıyor.

Boyutları şaşırtıcı farklara sahip

En büyük çiklit balığı türü olan imparator çiklit bir insan kolu kadar boya sahip olabilirken bu balığın en küçük türü bir insanın başparmak tırnağından dahi küçük. Yani binlerce çiklit balığı türü arasında boyut açısından gerçekten şaşırtıcı farklar bulunuyor.

Malawi Gölü milyonlarca çiklit balığına ev sahipliği yapıyor

Büyük Rift Vadisi olarak adlandırılan ve Afrika’da yer alan bölgenin en büyük göllerinden biri olan Malawi Gölü farklı türlerde çiklit balığı ile dolu.  Bu nedenle çiklit balıklarının doğal yaşamını gözlemlemek için en doğru adres olarak kabul ediliyor Malawi Gölü.

Bazı türleri 10 yıla kadar yaşayabiliyor

Bu popüler tatlı su balıkları ile ilgili akla gelen ilk sorulardan biri de “çiklit balıkları kaç yıl yaşar?” oluyor. Çiklit balıklarının yaşam süresi 3 ile 10 yıl arasında değişiyor. Hatta bazı deneyimli akvaryumcular iyi bakılırsa 10 yıldan bile uzun yaşayan çiklitler olduğunu belirtiyor.

En çok tanınan çiklit türleri

Binlerce türü olan çiklit balığının en çok tanınan türleri arasında diskus, astronot balığı, melek balığı, imparator çiklit, zebra çiklit, ateş ağız çiklit ve ramirezi. Elbette bu listeye çok daha fazla tür ekleyebilmek mümkün.

Gördüğünüz gibi akvaryumlarda rengârenk görünümleri ile süzülen çiklit balıkları güzel oldukları kadar özel de canlılar.

Bir Yanıt Bırak