Discus Akvaryumunda Olması Gerekenler

Discus Akvaryumunda Olması Gerekenler Nelerdir?. Discus balığı, su dünyasının sevgilileri tarafından en çok beğenilen türlerden biridir. Discus- Symphysodon Amazon Nehri’nden. Mizaç ve anayasası için fiziksel ihtiyaçlarına çok uygun akvaryumlara ihtiyaç duyan bir türdür. Sıcaklık, pH, suyun sertliği, bitkiler ve yaşam yerinin dekorları, somut özellikler taşımalı ve diskus balıklarının hasta olmaması için ayarlanmalıdır.

Sayfamızın bu makalesini okumaya devam ederseniz, discus balıklarınıza iyi bakmak için tüm önerileri keşfedeceksiniz.

Discus Akvaryumunda Olması Gerekenler

Discus Akvaryumunda Olması Gerekenler

Discus Akvaryumunda Olması Gerekenler

Akvaryum

Discus balıklarının tadını çıkarmak için gereken akvaryum, en az 300 litre su içermelidir. Suyun sabit sıcaklığı 28º, 26º’nin altında olmalıdır, yoksa discus balıkları hastalanır. PH 6 ve sertlik endeksi, Gh, 5, taze su ile aynı olmalıdır.

Akvaryumun dekorasyonu

Discus balığı Amazon’a özgüdür. Habitat esas olarak yavaş suya, orta şiddetteki rahatsızlıklara karşılık gelir. Pirinalar bu tür sularda çoğalırlar ve discus balıkları, kendilerini piranik pirinalardan korumak için subaquatik bitki örtüsüne ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden akvaryum uygun bitkilerden yapılmalıdır.

Fonksiyonu çok güçlü olduğunda discus balığı bozan flüoresan ışığı nemlendirmek olan Salvinia veya Pistia türünün yüzen bitkileri vardır. Akvaryumun dibinde önerilen bitkiler Ambulias, Anubias ve Echinodorus’dur. Kum, “küçük çakıl taşları” tarafından, yani akarsu akıntısının aşınmasıyla yuvarlanan küçük taşlarla süslenmelidir. Çivisiz bazı küçük ahşap parçaları dekorasyonu tamamlayacak.

“Discus balıklarının rahatça yüzmesi için yeterli boş alan olmalıdır.”

 Tamamlayıcı balık

Discus balığı, çiklitlerin çoğunluğu gibi, kendi türleri ve diğerleri için saldırgan balıklardır. Bununla birlikte, ne kadar küçükse, diğer küçük balıklarla daha fazla yaşayabilecekler, böylece akvaryum çok boş kalmaz ve çeşitlilik fazla olur.

Kırmızı burunlu tetra, mavi neon, kırmızı neon ve hayalet tetra, diskus balığı ile bir süre yaşayabilen küçük balıklardır. Kara balığı gibi, ortak plecos ve corydoras bu tür akvaryumlar için idealdir.

Baskın discus balığı

Discus balıkları aralarında en agresif balıklar olarak bilinir. Her zaman kendi topraklarına sahip olma isteği ve beslenecek ilk kişi olacak kişi dominant bir balık olarak bilinir. 300 litrelik bir akvaryumda üç adet discus balığı bulunur. Ancak çok az balık tehlikeli olabilir: eğer baskın erkek egemen dişi birleştirirse, üçüncü balıklar kaybolabilir ve hatta vahşi balık çiftinden dolayı strese uğrayabilir. Bu nedenle akvaryumda çok fazla balık bulunması tavsiye edilir. Böylece, baskı ve endişe biraz sulandıracaktır. Bunu yaparsanız, her yeni discus balığı için 100 litre su eklemek gerekecek.

Bir Yanıt Bırak