Discus Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Discus Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler. Discus, Amazon Nehrine özgüdür. Bu balık, Cichlidae ve Symphysodon cinsinin bir parçasıdır. Yirmiden fazla olan ve balık kültüründe farklı renkleri ile ilgili olan birçok alt tür var. Siyah renkli çizgili diski, gümüş elbiseyle diski ve bütün vücudu gri ve mavisi olan turuncu diski, bütün balıkları noktalayan mercan lekeleri olan gümüş discus’u görmüş olacağız. Tamamen turuncu discus, kırmızı ve mor çizgili bir karışım.

Diskin renklerinin ruh hallerine göre değiştiğine dikkat etmek şaşırtıcıdır. Böylelikle saldırganlık, çizgisinin karanlığından etkilenecek, korku renkleri soluklaşacak, üreme isteği renklerini vurgulayacaktır. Öte yandan, karartılmış vücudu çoğu kez üreme anı dışında hastalıkla eşanlamlı olan bir discus balığının genel özelliklerinden biri olduğunu belirtmek isterim.

Discus Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Discus Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Discus Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Discusun fiziksel özellikleri

Dairesel balık durumunda, çapı 20 cm’den büyük olabilir. 2 yaşında, yetişkin boyutlarına ulaşırlar.

İnsana benzetme yapmak için, balığın bebek hali 5 cm’den küçük bir boyuta kadar, 10 cm büyüklüğünde ve 13 ila 15 cm büyüklüğünde bir çocuk olduğunu söyleyebiliriz. Bunun ötesinde, yetişkinler 20 cm’e kadar büyürler Discus bu nedenle orta büyüklüktedir genel olarak.

Discusun genel görünüşü

Disk, kenarına yerleştirilmiş gibi, adını açıklayan bir disk şeklindedir. Onun süsleme genellikle çizgili. Geniş bir renk yelpazesi discus’u süslemektedir. Yüzgeçleri anal ve dorsal vücutlarının şekliyle eş bulurlar, kuyruk yüzgeci küçük bir kanat şeklindedir ve hareketlerine yön vermesini sağlar.

Gerçekten de, disk çok zarif ve orijinal bir balık gibi görünür. Kalınlığı, onu çok ilgi çekici bir balık yapar.

Discusun Davranışı

Disiplin sakin ve huzurlu bir balıktır. Agresif olabilir ama sadece kendi topraklarını savunabilir. Diğer insanlarla yaşamayı sever ve hatta diğer balıklarla bile birlikte yaşayabilir. Uysal bir balık türü olan Discus tamamen sakinliği ile öne çıkmaktadır.

Gerçekten de, Cordydoras, Loricaridae ve Cichilidae herhangi bir komplikasyon oluşturmazsa, diğer bazı balıklar, diskustan çok daha hızlı olan skaler gibi zorluklara neden olabilir ve bu da yemekle ilgili çatışmalara neden olabilir.

Doğal ortamında, discus yiyecek bulma evresinde zorluklar çektiği zaman bu balığın yapısında farklı yeni davranışlar saptanmasına neden olduğunu araştırmacılar tarafından gözlenmiştir. Diskus, yapısına rağmen, güçlü bir karaktere sahiptir.

Bununla birlikte, bazen insanlara aşina olabilirler. Bu, şekli, renkleri ve yaşam biçimi gibi çeşitli nedenlerle ruhsal olarak geliştiğini görmek ise çok ilginç olmanın yanı sıra sıra dışı bir balıktır.

 Discusun Çoğaltılması

Discus cinsel olgunluğuna, bir buçuk ya da iki yaşından itibaren ulaşılır. Eğer birkaç discus varsa, doğa gerekli olanı yapacak ve mevsim geçişlerine göre dölleşme evresi oluşur.

Yumurtaları ağırlamak için en iyi yeri arayan balığı görmek eğlencelidir. Yer seçildikten ve tamamen temizlendikten sonra, dişi yumurtalarını erkeğin hemen dölleyeceği yere bırakır. 5 gün sonra yumurtalar yumurtadan çıkar, yavrular salgıladıkları mukus sayesinde anne ve babanın yanından beslenirler.

Discus için akvaryum düzeni

Akvaryum, çeşitli discus balıkları ve onların gelişmesi için ihtiyaç duyulan ekosistemi barındırmak için yeterli alan sağlamalıdır. Suyun kalitesini değiştirecek olan kirliliklerin birikmesini önlemek için akvaryumunuzun iyi bir filtreleme sistemine sahip olması gerekir.

Seçilen bitkiler su sıcaklığına göre ayarlanmalıdır. Balıkların saklanmasına izin vermek için yerlerin düzenlenmesi şarttır. Ayrıca balıklarınız için doğru sıcaklığı kontrol etmek ve kontrol etmek için akvaryumunuza güzel bir termometre yerleştirebilirsiniz.

Benzer şekilde, akvaryumunuzun içine, akşamları bile balıklarınıza hayran kalmanızı sağlayacak ışıkları koyabilirsiniz. Ayrıca balıklarınızın çevresine daha mutlu hissettirmek için çeşitli uygun bitkileri de ekleyebilirsiniz. Ayrıca, bu bitkilerin eklenmesi akvaryumunuzu aydınlatacaktır.

Discus için önerilen su parametreleri

Akvaryumunuzun su sıcaklığı 26 ila 29 ° arasında olmalıdır. Bu sıcaklığın sağlanması için, yüksek kaliteli bir ısıtma sistemine yatırım yapılması gerekmektedir. Tatlı su balıkları, bir osmoz ünitesinin kullanılması veya arıtılmış suyun satın alınması tavsiye edilir, bu da saf suyu garanti eder.

Tatlı su, 1.8 ila 6,1 arasında olan, suyun mineral tuzları için bir GH, göstergesi olmalıdır. Suyun alkalin itesinin veya asitliğinin bir göstergesi olan pH, 6 ile 7 arasında olmalıdır (çok asidik veya çok temel olmamalıdır). Su, haftada ortalama olarak düzenli olarak değiştirilmelidir.

Bir Yanıt Bırak