En Çok Bilinen Akvaryum Balıkları Ve Özellikleri

En Çok Bilinen Akvaryum Balıkları Ve Özellikleri Dünya genelinde suların ne derece fazla olduğu düşünüldüğünde, balık türlerinin de oldukça fazla olması normal bir durum olarak görülüyor. Okyanuslardan dere yataklarına kadar birçok balık türü yaşamını sürdürüyor. Balıklar tuzlu su balıkları ve tatlı su balıkları olarak iki ana tür olarak ön plana çıkıyor. Tuzlu su balıkları deniz ve okyanuslarda yaşanan balıklar olurken, tatlı su balıkları ise akarsu ve derelerde yaşayan balıklar olarak biliniyor.

En Çok Bilinen Akvaryum Balıkları Ve Özellikleri

En Çok Bilinen Akvaryum Balıkları Ve Özellikleri

En Çok Bilinen Akvaryum Balıkları Ve Özellikleri

Akvaryum Balık Türleri

Akvaryum balıkları genellikle tatlı sularda yetişen ve yaşayan balıklar olarak bilinirken, tuzlu sularda yaşayan akvaryum balıkları da mevcuttur. Akvaryum balıklarının türleri o kadar fazladır ki akvaryum tutkunları bu türlerden sadece küçük bir bölümü ile ilgilenebiliyor. Akvaryumlarda beslenen balıkların türleri teknolojik gelişmeler ile birlikte daha da artmıştır. Akvaryum içinde yaşayan balıklar canlı doğuran ve cickled olarak iki farklı türden değerlendirme yapılabilir. Her iki tür de akvaryum içerisinde yaşamasına rağmen birbirinden farklı özellikleri söz konusudur. Bu nedenle bu balıkların özelliklerini bilerek tercih edilmesi önemli yararlar sağlıyor.

Akvaryum Balıklarının İsimleri ve Özellikleri

Akvaryum tutkunlarının en çok ilgilendiği balık türlerinin bazıları şunlardır; Diskus, Rasbora, Astronot balığı, Cam kedibalığı, Gökkuşağı balığı, Kavgacı Siyam balığı, Tilapia, Benekli çöpçü balığı, İnci gurami, Cüce gurami, Öpüşen gurami, Cüce vatoz, Zebra balığı, Japon balığı, Tilapiini, Kakadu cichlid, Sarı Prenses, Kılıçkuyruk, Plati, Lepistes ve Neon tetra olarak sıralanabilir. Bu sayılan türler en çok bilinen balık türleri olarak dikkat çekerken bunların haricinde çok fazla bilinmeyen oldukça fazla akvaryum balık türleri de mevcuttur. Yukarıda ismi sayılan bu balıkların ortak özellikleri canlı doğuran balık türlerinden olmasıdır.

Bu balıklar çiftleşme dönemlerinden sonra yavrularını canlı doğurarak doğar doğmaz su içerisinde hayatlarına devam etmelerini sağlamasıdır. Bu balıkların bir başka önemli özelliği de yavrularını doğurduktan sonra yaklaşık 28 gün gibi bir süre içerisinde yavrularını ağızlarında taşımalarıdır. Yavrularını ağızlarında taşıyarak beslenmelerini bu süre içerisinde bu şekilde sağlıyorlar. Bu balıkların bir başka önemli özelliği de koloni halinde yaşamayı sevmeleridir. Bu balıkları akvaryumlarında beslemek isteyen kişilerin birden fazla bu balıklardan seçerek koloni şeklinde akvaryumlarında besleyebilirler.

Bir Yanıt Bırak