Evde Beslenen Hayvanlarda Oluşan Sorunlar

Evde Beslenen Hayvanlarda Oluşan Sorunlar Sevimli dostlar bazen evlere misafir olabilmekle birlikte, aynı zamanda evin gerçek üyeleri haline de gelebilmektedir. Hayvanların beslenmesi konusunda sokak hayvanları ve evcil hayvanlar toplumda bulunmakta ve bunların sorumlulukları olmaktadır. Ev içerisinde beslenilen hayvanların insanı mutlu etmesi ve güzel vakit geçirmesi ile birlikte çeşitli sorunlarda ardında getirmektedir.

Evde Beslenen Hayvanlarda Oluşan Sorunlar

Uzmanların bu konuda uyarılarına dikkat edilmesi de gerekir. Özellikle hayvanların tüyleri insan vücudunda enfeksiyondan bulaşıcı hastalıklara kadar bir çok riski gözler önüne sermektedir. Unutulmaması gerekir ki evcil hayvanlar, sorumluluk ve bakım arz eden görevlerin yerine getirilmesiyle bakılacak canlılardır. Bu sorumluluk ve sorun risklerini göz almadan önce düşünmenin faydalı olacağını unutmamak gerekir.

Evcil Hayvanlardan Sağlık Riski

Evcil hayvan bakılan bir evde, evcil hayvan bulunmayan başka bir eve kıyasla sağlık sorunlarının yaşanması riski daha yüksektir. Bunun nedeni kişisel alerjik fonksiyonlar olmakla birlikte, hayvanların bakımlarının ve temizliklerinin yapılmaması veya yeterince dikkat edilmemesi de insan sağlığını riske atmaktadır.

Bireylerin sürekli sağlık sorunları yaşaması buna verilebilecek örneklerden biridir. Evden hayvan besleme konusunun hobiden ziyade aynı zamanda hassas bir nokta olduğuna değinen uzmanlar, bakteriyel hastalıklara yakalanmanın daha mümkün olabileceğini, hayvanın bulunduğu ortamda insanın uyumaması gerektiğini, hayvana özel yaşam bölümlerinin oluşturulmasına dikkat çekmiştir.

Evcil Hayvanların Oluşturabileceği Sorunlar

Evde beslenilen hayvanların oluşturduğu sağlık risklerin ardından değinilmesi gereken önemli noktalardan birisi de sosyal ve toplumsal sorun olabilmektedir. Apartman dairelerinde bakılan evcil hayvanların bakımında sorun yaşanıldığı bir gerçektir. Bu gerçeğin nedeni hayvanlardan bazılarının çıkarmış olduğu seslerin bina sakinlerine verdiği rahatsızlıktır. Aynı zamanda saldırganlık riski taşıyan hayvanların varlığını göz önünde bulundurursak bina sakinlerine veya çocuklarına saldırmaları söz konusu olabilir. Bu konularda gerekli komşu hakları düzenlemeleri bulunmaktadır.

Ev içerisine veya binada oluşabilecek hayvan pislikleri de yüz ekşitmeye yetecektir. Bu hayvanlardan bazılarını besleme konusunda hayvanın ait olduğu ortamda dikkate alınmalıdır. Çünkü sokaktan alınıp evde beslenilen bazı hayvanların sokak ortamında ya da bahçe ortamında daha sağlıklı şekilde yaşamını devam ettirip ettiremeyeceği dikkate alınarak hareket edinilmedi ve bu konuda duygusal davranılmamalıdır. Evde beslenilen hayvanlar ile insanların yeme içme ve ihtiyaç alanlarının temiz olması ve bu alanların özgü olması oluşabilecek sorunlara karşı önemli engel teşkil etmektedir.

Bir Yanıt Bırak