Tetra Balıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Akvaryum dünyasının her daim en popüler elemanlarından biridir tetra balığı. Neredeyse her akvaryumda bir hatta birçok tetra görürüz, tetra için tüm dünyada en yaygın beslenen akvaryum balığı türü demek pek de yanlış olmaz. Bu minik ve estetik balıkları daha yakından tanımak için yazımızı okumaya ne dersiniz?

Tetra Balıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tetra Balıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tetra Balıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Binden fazla tetra balığı türü var

Tetra balığı denilince aklınıza bir balık geliyorsa yanılıyorsunuz zira bu balık ailesinin 1100 kadar üyesi bulunuyor. Bu ailenin en tanınmış üyesiyse tabi ki neon tetra. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de akvaryum sevdalılarının favorilerinden biri olan neon tetranın yanı sıra ateş tetra da çok tanınan ve sevilen bir tetra balığı türü.

Tetralar kalabalık yaşamayı severler

Bu balık türünün popüler bir akvaryum balığı olmasında görünüşü kadar uyumlu kişiliği de rol oynuyor. Tetra balıkları kalabalık yaşamayı severler. Hem kendi türleri ile hem de diğer balıklar ile gayet uyumlu ve mutlu yaşayabilirler. Bir tetrayı tek başına bir akvaryuma koyarsanız bu strese girmesine neden olur, çünkü bu balıklar yalnızlığı hiç sevmezler. Eğer tetra satın alacaksanız aynı akvaryumda yaşayan iki ya da üç tetrayı birlikte satın almanız yeni akvaryumlarına strese girmeden alışmalarına yardımcı olur.

Tetra balıkları omnivordur

Bu minik balıklar omnivor yani hepçiller. Doğal yaşamlarında su yosunlarının yanı sıra su üstündeki böcekler, larvalar gibi hayvansal besinleri de yiyen tetra balıklarına bu sebeple yemin yanı sıra kurutulmuş karides ve kan kurdu gibi besinler de vermek en doğru besleme yöntemi.

Tetra balıkları 10 yıla kadar yaşayabilir

Tetra balıkları kaç yıl yaşar diye merak ediyorsanız bunun tek bir yanıtı olmadığını belirtmemizde fayda var zira bu balıkların yaşam süreleri türlerine göre değişiklik gösteriyor. En popüler tetra türlerinden biri olan siyah neon tetra, kör tetra, kırmızı tetra, fantom tetra 5 yıl yaşarken neon tetralar ise 5-10 yıl arasında bir yaşam süresine sahip. Dolayısı ile tetra alırken alacağınız türün kaç yıl yaşadığınızı araştırmanızı öneriyoruz.

Bir Yanıt Bırak